poniedziałek, 22 maja 2023

"Romeo i Julia" w ilustracjach - scenariusz lekcji.

 Lekcję proponuję potraktować jako jedną z pierwszych. Jej celem jest usystematyzowanie wiedzy uczniów na temat treści utworu. 

Temat lekcji: "Romeo i Julia" w ilustracjach. 

Czas trwania: 45 minut. 

Przebieg lekcji:

1. Podzieliłam uczniów na grupy 3-5 osobowe. Każda grupa wylosowała trzy ilustracje. 

2. Zadanie dla uczniów: 

- muszą odgadnąć jaką scenę przedstawia obrazek, znaleźć ją i zanotować w zeszycie, np. Bal - akt I, scena 5

- następnie uczniowie wybierają jedną scenę i odgrywają ją przed klasą,  ma to być pantomima, nie używamy słów (byłoby za łatwo); klasa musi odgadnąć, o jaką sytuację chodzi. 

Uwagi: scenki są proste, oprócz pojedynczych sytuacji np. pokazywania Romeo zaproszenia na bal przez sługę, resztę uczniowie szybko odgadują. Najważniejsze jest, że utrwalają sobie treść, a dodatkowo muszą przekartkować lekturę, poszukać aktów i scen. 

Poniżej link do węgierskiej wersji dramatu, z tej stony zaczerpnęłam większość ilustracji, ponieważ chciałam, aby były w miarę jednolite graficznie:

https://mek.oszk.hu/04500/04583/html/magyar.htm

Tutaj natomiast zamieściłam poszczególne obrazki, podpisane przeze mnie, uczniowie dostają oczywiście bez podpisu, ale na niektórych można się dopatrzyć informacji bibliograficznych, niektóre sceny są podwójne, do wyboru:  

Ślub, akt II, sc.6; tutaj uwaga: w tekście nie ma opisu uroczystości, ojciec Laurenty zapowiada ślub i wszyscy wychodzą



Bal, akt I, sc. 5

Bójka sług Kapuletich i Montekich, akt I, sc.1

Julia dowiaduje się o śmierci Tybalda, akt. IV, sc. 3

Julia widzi martwego Romeo, akt V, sc.3

Śmierć kochanków, akt. V, sc.3

Ojciec Laurenty informuje Romeo o wygnaniu, akt. III, sc. 3

Marta idzie na spotkanie z Romeo, akt. akt. II, sc. 5

Marta wraca ze spotkania z Romeo, akt II, sc. 5

Pojedynek Merkucja z Tybaldem, akt III, sc.1



Ojciec Laurenty planuje przyszłość z Romeo, akt II, sc.3

Bójka sług Kapuletich i Montekich, akt I, sc.1

Rodzice próbują zmusić Julię do ślubu, akt III, sc.5

Romeo i Julia na balu, akt I, sc. 5

Romeo zabija Tybalda, akt III, sc.1

Romeo kupuje truciznę od aptekarza, akt V, sc.1

Romeo obserwuje Julię na balu, akt I, sc.5

Romeo widzi "martwą" Julię, akt V, sc. 3

Scena balkonowa, akt II, sc.2


jw. 



Rozpacza rodziców, akt V, sc.3

Romeo czyta zaproszenie na bal, akt I, sc.2


niedziela, 7 maja 2023

"Dzieje miłości śmiercią naznaczonej" - scenariusz lekcji - "Romeo i Julia" W. Szekspira

Opracowując scenariusz, korzystałam z materiałów wydawnictwa GWO oraz świetnego  opracowania: https://zapiskipolonistki.pl/romeo-i-julia-williama-szekspira/

 Temat: "Dzieje miłości śmiercią naznaczonej", czyli o budowie akcji w dramacie "Romeo i Julia".

Cele lekcji:

a) uczeń

  • czyta tekst literacki ze zrozumieniem

  • wskazuje właściwy cytat

  • poznaje definicję i budowę akcji dramatu

  • formułuje wnioski

  • analizuje tekst dramatu

  • poznaje różnicę między dramatem antycznym a szekspirowskim

Przebieg lekcji:

  1. Przypomnienie podziału literatury na 3 rodzaje, przy dramacie – gatunki dramatyczne (tragedia, komedia).

    Ustalenie podstawowych elementów świata przedstawionego, prośba do uczniów, aby poszukali konkretnych cytatów

  2. Czas akcji: XVI wiek (słowa niani mówiącej o trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 11 lat wcześniej), pory dnia i dni (początek akcji: niedziela rano, koniec – piątek, świt) – uczniowie szukają odpowiednich cytatów.

    niedziela: od sceny 1 aktu I do sceny 2 aktu II
    poniedziałek: od sceny 3 aktu II do sceny 4 aktu III
    wtorek: od sceny 5 aktu III do sceny 3 aktu IV
    środa: sceny 4 i 5 aktu IV
    czwartek: sceny od 1 do 3 aktu V
    piątek: scena 3 aktu V

  3. Miejsce akcji: Werona, Mantua, zamek Kapuletich, cmentarz, plac przed zamkiem, balkon.

  4. Bohaterowie: ród Kapuletich (Julia, rodzice), ich sprzymierzeńcy, spokrewnieni: Parys, Tybalt, niania Julii; ród Montekich (rodzice, Romeo), Merkucjo (uwaga: spokrewniony z Monteki), Benwolio; ojciec Laurenty.

  5. Przypomnienie, że istnieje pojęcie: bohater tytułowy (Julia, Romeo).

  6. Analiza akcji w tragedii.

  7. Definicja akcji ze "Słownika terminów literackich": "ciąg zdarzeń dający się wyodrębnić w fabule dramatu, powieści, opowiadania, poematu epickiego. Początkiem akcji jest zawiązanie, które poprzedza ekspozycja, potem następuje rozwinięcie akcji, punkt kulminacyjny, rozwiązanie akcji. Nagły zwrot w sytuacji bohatera, powodujący zmianę w przebiegu akcji, nazywa się perypetią."

  8. Dodatkowe wyjaśnienie: ekspozycja to rodzaj wstępu, zarysowanie tematyki, zapowiedź wydarzeń.

  9. Rozrysowanie schematu – w zeszycie, a następnie podział klasy na 4 grupy – każda otrzymuje duży blok papieru oraz elmenty budujące akcję. Uczniowie rozrysowują schemat akcji i w odpowiednim miejscu przyklejają wydarzenia, które składają się na: ekspozycję, zawiązanie akcji, rozwinięcie, punkt kulminacyjny, rozwiązanie akcji.

  10. Karta pracy dla nauczyciela – załącznik 1.

  11. Schemat:





  1. Notatka w zeszycie:

    Antyczne zasady obowiązujące w tragedii starożytnej versus "Romeo i Julia":

    - trzy jedności: Szekspir złamał zasadę jedności czasu, miejsca i akcji

    - katharsis: zasada ta została zmodyfikowana, widz nie przeżywa "oczyszczenia" spowodowanego strachem przed bogami, fatum, ale ma czuć strach, że każdego może spotkać tragedia z powodu bezrozumnej nienawiści, zemsty

    - decorum: Szekspir złamał tę zasadę: w sztuce pojawia się język potoczny, osoby z niższych warstw społecznych, komizm miesza się z tragedią

    - fatum: nie ma w rozumieniu klątwy przepowiedzianej przez bogów

    - rola chóru: ograniczona, ale jest, chór komentuje, streszcza, ale nie narzuca wniosków

    - pojawiają się sceny zbiorowe